Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi?

Oksijen hayatımızı devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz en temel ihtiyacımızdır. İnsanoğlu oksijensiz, havasız kaldığı zaman ölür.

Oksijen hayatımızı devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz en temel ihtiyacımızdır. İnsanoğlu oksijensiz, havasız kaldığı zaman ölür.

Sağlıklı bir vücut için oksijenin tüm hücrelere ulaştırılması gerekir. Oksijenin hücrelere ulaştırılması için doğru nefes almak elbette çok önemlidir. Doğru nefes almak için nefes derin bir şekilde burundan alınır. Nefes alma esnasında karın içeriye doğru çekilir. Alınan nefes üç birim tutulduktan sonra bir birimde yavaş bir şekilde ağızdan verilir.

Burundan alınan nefesin adı diyafram nefesidir. Diyafram nefesinin vücuda birçok faydası vardır. Plates yaparken, spor yaparken, meditasyon tekniklerinde birçok yerde diyafram nefesi kullanılır. Diyafram nefesini gün içerisinde almayı alışkanlık haline getirdiğiniz zaman hayatınızda bir takım değişikler gözlemlemeye başlarsınız. Diyafram nefesinin birçok faydası vardır. Diyafram nefesinin faydaları aşağıda listede sıralanmıştır.

  • Diyafram nefesi, alışkanlık haline getirilirse beyaz saçların azalmasına yardımcı olur. Saçlar birtakım nedenlerden dolayı zayıflar. Kötü beslenmeden kaynaklanan vitamin ve mineral eksikliği, kirli hava, stres, genetik gibi faktörler saçların beyazlamasına neden olur. Diyafram nefesi, saçların diplerindeki hücrelere oksijen ulaştırdığı için zaman içerisinde saçlar daha canlı ve parlak bir görünüm kazandığı gibi beyaz saçlar azalır.
  • Doğru nefes almak kabızlığa iyi gelir. Kabızlık için günde en az 2.5 litre su tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte diyafram nefesi almayı alışkanlık haline getirirseniz kabızlık sorununuz ortadan kalkar.
  • Doğru nefes almak sizi mutlu eder. Çünkü diyafram nefesi vücutta bulunan endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin hormonu mutluluk hormonu diye de bilinir. Vücutta endorfin hormonu salgılandığı zaman gün içerisinde kendinizi daha mutlu ve enerjik hissedersiniz.
  • Doğru nefes almak sizi ve cildinizi gençleştirir. Diyafram nefesi aldığınız zaman cilt oksijen vasıtası ile ölü hücreleri atar ve canlanır. Oksijen ciltteki istenmeyen siyah noktaları ve gözenekleri yok ettiği gibi cildi sıkılaştırır.
  • Gergin ve stresli ortamlarda, heyecanlandığınız zaman, sınav öncesinde kendinizi rahatlatmak istediğinizde derin derin diyafram nefesi alırsanız bir süre sonra rahatladığınızı ve sakinleştiğinizi hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dogru-nefes-almanin-faydalari Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi? için yorumda bulun

    Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğru Nefes Almak Gençleştirir mi? için ilk yorumu yapabilirsin.