Dukan Diyeti

Son zamanların en popüler diyetlerinden biri de dukan diyetidir. Dukan diyeti aslında protein ağırlıklı bir diyettir. İnsan vücudu her üç ayda kendini yeniler. Bu yenilenme hücreler ile yapılır. Hücreler kendini yeniden yapılandırırken ihtiyacı olan temel besinlerden biri de proteindir.

Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran en büyük özellik aç kalınmadan kilo verdirmesidir. Kalori bazlı diyet yapanların en büyük sıkıntılarından biri gün içerisinde çok fazla açlık hissetmeleridir. Dukan diyetinde açlık söz konusu değildir. Dukan diyetinde protein ağırlıklı beslenmek esastır. Doyuncaya kadar yersiniz. Böylece gün içerisinde açlık hissetmezsiniz.

Dukan diyetinin en büyük özelliklerinden biri kalori hesabı yapılmamasıdır. Kalori hesabı yapmadan doyana kadar yemek esastır. Protein diyetinde karbonhidratlara yer verilmez. Daha çok protein ağırlıklı bir diyet olduğu için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta günde en az 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmenizdir.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur.

1-Başlangıç aşaması: Diyetin başlangıç kısmıdır. Bir hafta süresi vardır. Başlangıç kısmında kahvaltının temel besini yumurtadır. Ara öğünlerde yulaflı bisküvi ya da kayısı tüketebilirsiniz. Ana yemeklerde ise deniz mahsulleri, kırmızı et ya da beyaz et tüketebilirsiniz. Yanında mutlaka salata olmalıdır.

Bu aşamada diyetle birlikte mutlaka günde en az 15 dakika spor yapmalısınız. Diyet sporla desteklenmediği zaman verdiğiniz kiloları diyeti bıraktığınız takdirde tekrar alabilirsiniz.

2-Seyir aşaması: Diyetin ikinci aşamasıdır. Bir hafta süresi vardır. Bu aşamada ana öğünlerde saf protein ve sebze tüketilir. Ara öğünlerde yulaflı bisküvi ya da meyve tüketebilirsiniz. Seyir aşamasında egzersizler iki katına çıkarılır.

3- Sağlamlaştırma aşaması: Diyetin üçüncü aşamasıdır. Bir hafta süresi vardır. Bu süreçte beslenme listesine azar azar tahıllar ilave edilir. Ana öğünlerde sebze, saf protein ve tahıl tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde ise bir bardak süt, bir tane elma ya da birkaç adet ceviz tüketebilirsiniz. Bu aşamada egzersize devam edilir.

4-Dengeleme aşaması: Bir hafta süresi vardır. Bu aşamanın amacı dukan diyeti ile verilen kiloları kalıcı hale getirmektir. Bu aşamada egzersizlere devam edilir. Saf protein, sebze ve tahıllarla beslenmeye devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.