Evde Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak şarttır. İnsanlara en zor gelen şeylerden biri de spor yapmaktır. Spor yapmak istemeyenlerin mutlaka bir bahanesi vardır. Çok yoğun olmak, spor salonlarında sıkılmak vs. Sizde spor salonuna gitmeye vakit bulamıyorsanız evde kendiniz sporunuzu yapabilirsiniz.

Evde egzersiz yapmak isterseniz egzersize yataktan kalkarken başlayın. Gece boyunca hareketsiz kalan vücudunuzu canlandırmak için esneme ve gerinme hareketleri yapın. Yatağınıza sırt üstü uzanın. Ellerinizi ve ayaklarınızı gererek vücudunuzu esnetmeye çalışın. Özellikle bel ağrısı çekenler esneme ve gerinme hareketlerini sıklıkla yapmalıdır.

Egzersiz için günün erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Günün erken saatlerinde vücut yorulmadığı için egzersiz yaparken zorlanmadığınız gibi egzersiz yapmaktan keyif alırsınız.

Evde egzersiz yapmak için sırt üstü yere uzanın. Başınızı omuz hizasına kaldırın. Ellerinizi yana uzatın. Ayaklarınızı karnınıza doğru çekin. Bu hareketi yaparken burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Bu hareketi başlangıçta 15 defa 2 set şeklinde yapabilirsiniz.

Eğer sıkıntınız basenlerde ise evde basen hareketi yapmak için yana doğru uzanın. Ayaklarınıza lastik ya da esnek bir şey bağlayın. Vücudunuzu dümdüz hale getirin. Bir ayağınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bu hareketi her iki bacağınıza da 15 defa 2 set şeklinde yapabilirsiniz.

Belinizi inceltmek istiyorsanız ellerinizi baş hizasına kaldırıp kollarınıza arkadan bir sopa yerleştirin. Sopayı omuzlarınızda sabitleyip iki tarafa dönebildiğiniz kadar dönün. Bu hareketi 5 dakika yapabilirsiniz. Son derece basit ve kolay bir harekettir. Evde televizyon izlerken bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evde yanlarınızı inceltmek isterseniz her iki elinize de 1 kg ağırlıklar alın. Dik bir şekilde ayakta dengenizi kurduktan sonra yanlarınıza ağırlıklarla birlikte 1 2 aşamalı olarak eğilin. Eğilirken burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeyi unutmayın. Kolay bir egzersizdir. Düzenli olarak yaptığınız takdirde mutlaka faydasını görürsünüz.

Evde egzersiz yaparken ilk başta karnınızda ya da bacaklarınızda acı hissedebilirsiniz. Bu durum sizi korkutmasın. Son derece normaldir. Egzersiz esnasında hissedilen acı kasların çalıştığını gösterir. Yağ yaktığınıza işaret eder. Egzersize devam ettikçe zaman içerisinde egzersiz yaparken duyduğunuz acı azalarak yok olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.