Gıda Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda zehirlenmesi; yiyecek ve içeceklerde bulunan bakteri ve virüslerin vücuda girip, vücudun işleyişini ve sindirim sistemini bozmasıdır. Gıda zehirlenmesi durumunda sindirim sistemi zarar görür.
Gıda zehirlenmesi, genelde yediğimiz ve içtiğimiz gıdalardan kaynaklanır. Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce insan gıda zehirlenmesinde hayatını kaybetmektedir. Gıda zehirlenmesinde erken teşhis çok önemlidir. Gıda zehirlenmelerinde zehir vücuda yayılmadan müdahale edilirse hasta kurtarılır. Aksi takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Gıda zehirlenmelerinin birçok belirtisi vardır. Baş ağrısı, karın ağrısı ve ishal, mide bulantısı ve kusma, baygınlık hissi, baş dönmesi ve göz kararması bu belirtilerden bir kaçıdır. Ancak en önemli belirtisi yemekten hemen sonra ishal ve kusmanın başlamasıdır.

Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Yemek yenildikten sonra mide bulantısı, baş dönmesi, ishal ve kusma durumu varsa gıda zehirlenmesinden şüphelenilebilir. Gıda zehirlenmesinden şüphelenildiği durumlarda vakit kaybetmeden hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmak gerekir.

Gıda zehirlenmesi riski hangi besinlerde daha çok bulunur?

  • canlı hücre barındıran balık, kırmızı et ya da beyaz et, uygun koşullarda saklanmadığı zaman içindeki bakteriler hızla çoğalır. Gıda zehirlenmesine yol açabilir.
  • Beklemiş yemek, özellikle ıspanak ve patates yemeği pişirildiği 24 saat içinde tüketilmelidir.
  • Hava almış konserve
  • Küflenmiş salça ya da peynir, (salça ya da peynirin küflenen yerini kesip kalanını kullanmak doğru değildir. Küflenen peynir ve salçayı tamamen çöpe atmak gerekir.
  • Mantar (özellikle kaynağı bilinmeyen doğada yetişen mantarlar çok tehlikelidir.

Gıda zehirlenmesi riskinden korunmak için evde kendiniz birtakım tedbirler alabilirsiniz. Market alışverişi yaparken aldığınız ürünlerin mutlaka son kullanma tarihine bakın. Son tüketim tarihi geçmiş ya da yakın olan ürünleri almayın. Alışveriş yaparken kısa sürede tüketebileceğiniz kadar küçük paketlerde alın. Böylece hem taze ürün kullanmış olursunuz hem de gıda zehirlenmesi riski yaşamazsınız. Ayrıca gıdaları saklarken hava almayacak şekilde saklayın. Isı ve nemden uzak tutun.

Gıda zehirlenmesinden en çok kim etkilenir?

Gıda zehirlenmesinden en çok bağışıklık sistemi savunmasız olan kişiler yaşlılar ve çocuklar etkilenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.