Günlük Kalori İhtiyacının Hesaplanması

Kalori bedende bulunan bir enerji birimidir. Günlük olarak yakılan besinlerden oluşmaktadır. Her bireyin kendine göre günlük kalori ihtiyacı değişiklik gösterir. Değişimin nedeni bedenin ihtiyaçlarına dayalıdır. Bireyin boyu, kilosu, yaşına göre farklılıklar olacaktır. Ayrıca gün içerisinde ki aktiflik ve hareketlilik sürecinize göre de ihtiyaç değişim gösterir. Bir enerji birimi demiştik. Sportif aktivitelerde bulunanların enerji kullanımı artışı doğal olarak enerji ihtiyacını da yanında getirecektir.

Değişim gösteren enerji gereksinimleri;

Kilonuz, boyunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, gündelik aktif olma süreniz, metebolizma ve enfeksiyon durumları, stres ve yanıklar temel etkenlerdir.

Bazal Metabolizma ve Kilo Bağlantısı

Yemek yedikten yaklaşık 12 saat sonra ve dinlenmeye geçtiğiniz sürede yaşam için gerekli olan fonksiyonlarınızın doğru olarak çalışmasının sağlanması gerekir. Bunu sağlarken de kullanılacak olan kalori ya da enerji miktarının minimum seviyesine bazal metabolizma denir. Düşük bir bazal değere sahip olmak, gün içerisinde aldığınız besinlerin doğru, verimli olarak yakılmadığını işaret eder. Buda fazla enerjinin kullanılması için depolama yapılması demektir. Hormonal denge metabolizma konusunun baş aktörlerindendir. Çünkü tiriod horman azlığı yaşayanlar kilo almaya mehillidir. Tam tersi durumda ise kilo vermeye yatkınsınız demektir.

Spor Yapmanın Kiloya Etkisi

Spor yapan bireylerde enerji istemi artış gösterir. Eğer diyet uygulaması yapıyorsanız, aldığınız günlük enerji azalacaktır. Burada doğru orantı ile bakılırsa enerji kullanımı artar, enerji alımı azalır. Arada ki açığı kapatmak için kilo verme işlemi gerçekleşir. Sağlık açısından zararlı olmadan bu işlemi yapmak için bir diyetisyen tarafından kalori hesaplama yapılması ve ona göre beslenme planına uyulması gerekir.

Günlük Kalori Hesaplama Formulü (Algoritması)

Kadınlara ve erkeklere göre iki farklı formül kullanılmaktadır.

Kadınlarda :

655+9.6 x ağırlığınız (kg olarak) + 1.8 x boyunuz (cm olacak) – 4.7 x yaşınız.

Erkeklerde :

66 + 13.7 x kilonuz (kg şeklinde) + 5 x boyunuz (cm olarak) – 6.8 x yaşınız.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Spor Ne Kadar Önemli ve Etkilidir?

Düzenli bir beslenme ile beraber spor oldukça etkili olacaktır. Hesaplamaların doğru ve düzenli yapılması da gereklidir. Eğer dikkat edilmez ve diyetisyen eşliğinde bir planlama yapılmazsa bu sağlık açısından sorunlar doğurabilir. Aşırı hızlı kilo verme ve alma işlemlerine de kesinlikle güvenmeyin. Bu da metabolizmaya kalıcı hasar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.