Hıçkırık Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Hıçkırık; diyafram kasının istem dışı kasılması olarak tanımlanır. Hıçkırık, ses tellerinin gırtlak bölgesini kapatmasıyla meydana gelir.

Hıçkırık; diyafram kasının istem dışı kasılması olarak tanımlanır. Hıçkırık, ses tellerinin gırtlak bölgesini kapatmasıyla meydana gelir. Yetişkinlerde görüldüğü gibi bebeklerde de görülebilir. Bebeklerde görülen hıçkırık genelde bebeklerin midesinin küçük olması nedeniyle besinleri hazmedememesinden kaynaklanır.
Hıçkırığın belli bir süresi yoktur. Kimi zaman saatlerce devam ederken kimi zaman 5 dakika içinde kendiliğinden geçer. Kronik olmayan hıçkırıklar bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmez. Vücudun istemsiz ürettiği bir durumdur.

Hıçkırığın birçok nedeni vardır. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı alışkanlıklar, aşırı gülmek, boğazına bir şey kaçmak bu nedenlerden birkaçıdır. Hıçkırık 2 kısımda incelenir. Kısa süreli devam eden hıçkırık, inatçı hıçkırık olarak tanımlanırken uzun süreli devam eden hıçkırık dirençli hıçkırık olarak tanımlanır.

Hıçkırık, yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Kadınlara oranla hıçkırık erkeklerde daha sık görülür. Bunun nedeni erkeklerin diyafram kasının daha kalın olmasıdır.

Hıçkırığa neden olan durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Sindirim sistemini zorlayacak şekilde yemekte aşırıya kaçmak
  • Acı biber ya da çok ağır baharatlı gıdalar
  • Yemek borusunun tıkanması
  • Akciğerin zarında sıvı toplanması
  • Böbrek yetersizliği ya da fonksiyonel böbrek bozukluklarında
  • Sinir sistemini doğrudan ilgilendiren hastalıklar

Basit yani nadir olarak görülen hıçkırıklar genelde tıbbi bir müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçer. Ancak sık sık olan ve uzun süreli devam eden hıçkırıklar tıbbi müdahale gerektirebilir.

Hıçkırığı geçirmek için neler yapılabilir?

Hıçkırığı geçirmek için en etkili yöntemlerden biri nefes tutma tekniğidir. Hıçkırık başladığı zaman derin bir nefes alıp içinize çekin. Nefesinizi tutabildiğiniz kadar içinizde tutun. Nefesinizi içinizde tuttuğunuz takdirde diyafram kasının solunum esnasında kasılmasını önlemiş olursunuz. Diyafram kasının sakinleşmesi ile hıçkırık kendiliğinden geçer.

Kronik hıçkırıklar için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Hıçkırığa neden olan durum araştırılıp tedavi edilmelidir. Hıçkırık için doktora gittiğiniz gibi evde kendiniz basit yöntemlerle ev tedavisi uygulayabilirsiniz.
Hıçkırık için buzlu ya da limonlu su içebilirsiniz. Her ikisi de hıçkırık esnasında boğazda oluşan spazmı çözmeye yardımcı olur. Hıçkırık başladığı zaman bir bardak suyun içine yarım limon sıkın. Hazırladığınız limonlu yavaş yavaş için. Bir müddet sonra hıçkırık kesilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hickirik Hıçkırık Nedir, Nedenleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Hıçkırık Nedir, Nedenleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hıçkırık Nedir, Nedenleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.