Mide Gribi – Viral Gastroenterit

Karın krampları, bulantı ve sulu ishal olarak görülür. Tıpta ki ismi viral gastroenterit olarak bilinir. Bazı durumlarda aşırı kusma olur. Ateşlenme de etkin belirtilerinden biridir. Bağırsak enfeksiyonu grubunda yer alan rahatsızlıklardandır. Mide gribi 2017 yılında çok sık rastlanan hastalıklar arasında yer aldı. Özellikle mikrop kapmış, bozulmuş gıdaların tüketimi ile tetiklenir. Sağlık açısından bünyeniz çabuk kırılgan ise hastalığı ağır geçirme olasılığı vardır. Sağlıklı ve dayanıklı bünyeye sahip kişilerde komplikasyon sorunu olmadan atlatılabilir. Hatta bebeklerde, yaşlılarda ve bağırsak sisteminde daha önce sorun yaşamış olan / sistemi güçsüz olanlarda mide gribi rahatsızlığı ölümcül duruma gelebilir. Hastalığa yakalanmamak için önlemler almak dışında maalesef bir çözüm yolu yoktur. Önlem olarak yiyip içtiğiniz besinlerin temiz ve bozulmamış olmasına dikkat ediniz. Ayrıca dışarıdan alınan tüm besinleri yıkamasını özenle yapınız.

Mide Gribinin Belirtileri

Aslında adında bulunan grip ile pek ilgisi olduğu söylenemez bir hastalıktır. Grip genellikle burun ve boğaz bölgesi gibi solumun yollarında oluşan rahatsızlıklardır. Mide gribinde ise durum farklı. Çünkü oluşan hassasiyet bağırsaklarda başlar. Genel belirtileri üstte açıklama da yaptığımız gibidir. Ekstra olarak kas ağrısı, düşük dereceli ateşlenme de olabilir. Belirtilerin 2-3 gün öncesinde kaptığınız virüs etkisini bu süre sonunda göstermeye başlar. İlk olarak hafif başlangıçtan başlar ve artış ile devam edebilir. Benzer belirtilerin olduğu hastalıklarla sıklıkla karşılaştırılabilir. Bu yüzden iyi inceleme gerektirir.

Kullanılacak Tedavi ve İlaçlar

Özel olarak bu rahatsızlığa has bir ilaç piyasada henüz yoktur. Fakat en çok antibiyotikler ile tedavi uygulanır. Bakterilerin şiddetine göre hekimlerce farklı antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

Mide Gribinde Risk Grubu

Yaşlılarda görüldüğü durumlara dikkat edilmezse sonucu ağır olabilir. Çünkü yaş ilerledikçe bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bu da hastalıkların bizi kolay etkisi altına almasına ve daha zor süreçlere sokmasına neden olur. Yine küçük çocuklar ve bebeklerde de sistem olarak hazırlıksız yakalanma söz konusudur. Zayıf bir bağışıklığı olan herkes için ölüm riski olabilir. Çocukların dikkat etmesi gereken, yoğun kalabalık ortamlarda yer alıyorlarsa daha özenli olmalılar. Yani yurt ortamında yaşıyorlarsa örnek olarak buralarda oluşacak bir salgından çabucak etkilenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. mide-gribi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasildir Mide Gribi – Viral Gastroenterit için yorumda bulun

    Mide Gribi – Viral Gastroenterit için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mide Gribi – Viral Gastroenterit için ilk yorumu yapabilirsin.