Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Çağımızın hastalıklarından biri de obezitedir. Hareketsiz yaşam, hazır gıdalar, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaşamın kolaylaşması obeziteye davetiye çıkarmaktadır.

Çağımızın hastalıklarından biri de obezitedir. Hareketsiz yaşam, hazır gıdalar, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaşamın kolaylaşması obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Obezite kişilerin sosyal ve özel hayatını kısıtlamakla birlikte birtakım psikolojik sorunları da yanında getirmektedir.

Obeziteden kurtulmak için hastaların tercih ettikleri yöntemlerden biri de mide küçültme ameliyatıdır. Vücut; harcanmayan kiloları yağ olarak depolar. Kilo alımı arttıkça vücudun orantısı bozulur. Mide genişlemeye başlar. Mide genişledikçe yemek yeme isteğiniz artar, daha çok yemenize rağmen daha sık acıkırsınız. Böylece vücudun dengesi bozulur ve hızlı bir şekilde kilo almaya başlarsınız.

Mide küçültme ameliyatı olmak için öncelikle hastada aranan birtakım şartlar vardır. bunlardan en önemlisi hastanın belli oranda kilo fazlalığının olmamasıdır. Mide küçültme ameliyatı orta dereceli bir cerrahi operasyondur. Her ameliyatta olduğu gibi riskleri vardır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatını tercih eden kişiler zayıflamak için bütün yöntemleri denedikten sonra son olarak bu yola başvurmalıdır.

Mide küçültme ameliyatı nedir, nasıl yapılır, aşamaları nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Mide küçültme ameliyatına alanında uzman doktorun karar vermesi gerekir. Ameliyat kararı alındıktan sonra hasta olası riskler hakkında bilgilendirilmeli son karar hastaya bırakılmalıdır.

Mide küçültme ameliyatı birkaç farklı yöntem ve teknikle yapılır. Ameliyatın nasıl yapılacağına doktor karar verir. Kimi durumlarda midenin bir kısmı alınırken kimi durumlarda mideye kelepçe takılarak mide küçültme yoluna gidilir.

Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme son derece önemlidir. Hasta cerrahi işlemden sonra birkaç gün evinde istirahat ettikten sonra normal yaşantısına dönebilir. Ancak beslenmesine son derece dikkat etmelidir. Hasta ameliyattan sonra sık aralıklarla ve sıvı gıdalarla beslenmelidir.

Mide küçültme ameliyatlarında temel amaç hastanın kilo vermesini sağlamaktır. Hastanın kilo vermesi için yemek ihtiyacının baskılanarak hastanın daha küçük porsiyonlar halinde beslenmesi gerekir.

Mide küçültme ameliyatından sonra daha iyi sonuç almak için birtakım önlemler almak gerekir. Hareketli bir yaşam biçimini benimseyip daha küçük porsiyonlarla ve öğün atlamadan beslenmek gerekir. Ayrıca hazır gıdalar yerine organik gıdalar ve sebze yemekleri tercih edilmelidir. Günlük en az yarım saat yürüyüş ya da egzersiz yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. mide-kucultme Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? için yorumda bulun

    Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.