Kısırlık Tedavisinde Eşler Neler Yapabilirler?

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan sağlık sorunlarından biri de kısırlıktır. Evlilikle birlikte eşler arasında cinsel yaşam başlar. Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip oldukları halde evliliğin ilk 3 yılı içerisinde korunmamalarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere kısırlık teşhisi konulur.

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan sağlık sorunlarından biri de kısırlıktır. Evlilikle birlikte eşler arasında cinsel yaşam başlar. Sağlıklı bir cinsel yaşama sahip oldukları halde evliliğin ilk 3 yılı içerisinde korunmamalarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere kısırlık teşhisi konulur.

Kısırlığın nedeni tek taraflı değildir. Sorunu sadece kadında aramak son derece yanlıştır. Kısırlık kadında olduğu gibi erkekte de olabilir. Kısırlığın birçok nedeni vardır. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte kısırlığın tedavisinde son derece önemli aşamalar kat edilmiştir.

Kısırlık teşhisi konulan çiftler tedavilerine düzenli bir şekilde devam etmekle birlikte evde tedaviye destek olmak adına şunları yapabilirler.

  • Bebek sahibi olmak isteyen çiftler öncelikle cinsel hayatlarını düzene koymalıdır. Özellikle yumurtlama dönemi için takvim kullanılmalıdır. Yumurtlama dönemi kadının gebe kalmak için en ideal zamanlarından biridir. Yumurtlama dönemi tespit edilip yumurtlama döneminde aktif olarak bir boş bir dolu olacak şekilde çiftlere cinsel ilişki tavsiye edilir.
  • Kısırlık tedavisinde çiftlere gün aşırı cinsel ilişki tavsiye edilmez. Bunun nedeni dozunda olmayan cinsel ilişki çiftleri yıprattığı gibi kadının da döllenme yetisini de azaltır.
  • Stresten uzak durmak: Çağımızın yaygın sorunlarından biri de strestir. Yönetilemeyen stres kişilerin hayatını maddi ve manevi anlamda olumsuz yönde etkiler. Stres birçok sağlık sorununun başı olduğu gibi kısırlığın tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.
  • Kısırlık tedavisi gören çiftler iş yükünü ve beyin yükünü azaltmalıdır. Tedavi sürecinde birbirlerini yıpratmadan evliliklerine ve birbirlerine daha çok vakit ayırmalıdır.
  • Sağlıklı beslenme: Gün içerisinde tüketilen hazır besinlerin vücuda birçok zararı vardır. özellikle gebelik düşünen çiftlerin hazır gıdalardan asitli içecekler ve trans yağlı yiyeceklerden uzak durarak doğal gıdalarla beslenmeleri gerekir. Gebelik öncesi annenin vücudu gebeliğe hazırlanmalı, birtakım rutin test ve kontroller yapıldıktan sonra vitamin ve mineral açısından anne desteklenmelidir.
  • Kısırlık tedavisi gören çiftlerin dikkat etmeleri gereken bir başka husus ise ilişkide farklı pozisyonlardır. Gebeliğin gerçekleşmesi için babadan gelen spermlerin döl yatağından geçerek rahme ulaşıp orada tutunması gerekir. Bunun için kısırlık tedavisi gören çiftler farklı pozisyonlar denemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kısırlık Tedavisinde Eşler Neler Yapabilirler Kısırlık Tedavisinde Eşler Neler Yapabilirler? için yorumda bulun

    Kısırlık Tedavisinde Eşler Neler Yapabilirler? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısırlık Tedavisinde Eşler Neler Yapabilirler? için ilk yorumu yapabilirsin.