Tansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon; kan dolaşımını düzenlemek, kan basıncının normal seviyede olmasıdır. Genel anlamı ile kanın sağlıklı bir şekilde vücutta dolaşımıdır. Kan dolaşımında sıkıntı olduğu zaman vücutta birtakım hastalıklar ortaya çıkar. Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, ani felç ve beyin kanaması bu hastalıklardan bazılarıdır.

Tansiyon, ülkemizde yaygın görülen hastalıklardan biridir. Tedavi edilmediği zaman ya da zamanında müdahale edilmediği zaman tansiyonun ani düşmesi ya da ani çıkması birçok hastalığa davetiye çıkarabilir.

Tansiyon; yaşa göre değişkenlik gösterir. Tansiyonun inmesini ya da çıkmasını etkileyen birçok faktör vardır. Heyecan, aşırı stres, duygusal ve ruhsal değişim tansiyonu tetikler. Tansiyonun yükselmesine hipertansiyon da denilir.

Tansiyonun aniden yükselmesinin sağlık açısından birçok zararı vardır. Olası riskler aşağıda listede sıralanmıştır.

  • Damarların tıkanması sonucu beyin kanaması ya da felç (kısmi ya da tam felç olabilir)
    Böbrek yetmezliği sonucu böbreği kaybetme ya da böbreklerde fonksiyonel bozukluklar
    Görmede azalma ya da geçici körlük
    Atardamar yırtılması sonucu ölüm ya da felç

Tansiyonun birçok belirtisi vardır. Ani baş dönmesi, kulaklarda gün aşırı çınlamak, kalpte ağrı, nefes daralması, bulanık görme ya da burun kanaması bunlardan birkaçıdır. Tansiyondan şüphelenildiği zaman vakit kaybetmeden doktora gitmekte fayda vardır. Tansiyon teşhisi konulan hastaların yanlarında tansiyon aleti bulundurmalarında büyük fayda vardır. tansiyonun düştüğünü ya da çıktığını kendileri ölçerek anlayabilirler.

Tansiyonun nedenleri genetik ve çevresel etkenler olmak üzere 2 kısımda incelenir.

Genetik faktörler: Kan bağı ile genler yolu ile aktarılan nedenlerdir. Genetik faktörlerden bir diğeri de kromozom bozukluğu sonucu ortaya çıkan tansiyondur.

Çevresel faktörler: Kontrol edilemeyen stres, depresyon, aşırı miktarda hava kirliliği yoğun bir şekilde radyasyona maruz kalmak, fazla miktarda tuz tüketmek, böbrek hastalıkları kafa içi basıncının yükselmesi çevresel etkenler arasında gösterilir.

Tansiyon hastası olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmekle birlikte sigarayı mutlaka hayatlarından çıkarmaları gerekir. Aşırı kilo, sigara şeker hastalığı tansiyonu olumsuz yönde etkiler. Özellikle tansiyon hastası olan kadınlar gebe kaldıkları zaman gebelik dönemi boyunca düzeli olarak tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.