Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu; çürük dişlerden kaynaklandığı gibi mideden de kaynaklanabilir. Ağız kokusu genelde sabah uyanıldığı zaman daha yoğun olarak hissedilir. Bunun nedeni gece boyunca hareketsiz kalan vücudun toksinleri biriktirmesi ve mideden salınan salgılardır.

Sabahleyin aç karnına hissedilen ağız kokusu genelde kahvaltıdan sonra kendiliğinden geçer. Ancak gün içerisinde yoğun olarak hissedilen ağız kokusu için mutlaka uzman yardımı almak gerekir.

Ağız kokusu, kişileri sosyal hayatta ve özel hayatta rahatsız eden ve kısıtlayan bir durumdur. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. İlaç kullanmak, soğan, sarımsak, sucuk yenildikten sonra kokusu mideden gelen yiyecekler, diş eti iltihapları, diş çürükleri, her türlü mide rahatsızlığı ağız kokusunu tetikler.

Ağız ve dil yapısal olarak bakterilerin üremesi için uygun bir ortamdır. Yemekten sonra ağız ve diş temizliği yapılmadığı zaman ağız içinde bakteriler hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Bu nedenle ağız ve diş temizliğine önem verilmelidir. Küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanmalı, gün içerisinde dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir, ağız kokusunu gidermek için evde neler yapılabilir, hangi bitkiler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Ağız kokusunu gidermek için öncelikle kokuya neden olan her ne ise onu tedavi etmek gerekir. Özellikle ağız içinde çürük diş olduğu zaman çürükler tedavi edilmediği müddetçe ağız kokusu giderilemez.

Ağız kokusunu gidermek için doktora gitmekle birlikte evde kendiniz bitkilerden destek alarak ev tedavisi uygulayabilirsiniz. Ağız kokusunu gidermek için sabahları aç karnına bir iki dilim ayva yiyebilirsiniz. Ayva hoş kokulu bir meyve olmakla birlikte mideyi rahatlatır. Mideden gelen kötü kokuların bastırılmasında yardımcı olur.
Ağız kokusunu gidermek için lavanta kullanabilirsiniz. Lavanta çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı lavanta koyun. 10 dakika demlendikten sonra içine limon ilave edip içebilirsiniz.

Ağız kokusunu bastırmak için maydanoz kullanabilirsiniz. Yemeklerden sonra bir tutam maydanoz çiğnemek dişleri beyazlattığı gibi ağız kokusunu da bastırmaya da yardımcı olur. Ağız kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz bitkilerden biri de karanfildir. Karanfil mideyi rahatlattığı gibi ağız kokusunu da giderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.