Obsesif Kompulsif Bozukluk

Ruh sağlığı konusunda sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardandır. Türkçe kelime anlamı takıntı ve zorlantı bozukluğudur. Benzer bir sorun olan kaybı bozukluğu sınıfında yer alır. Adına bakıldığında anlaşıldığı gibi takıntı sorunları oluşması ve zihinden bunların silinememesi durumudur. Bunların bazı davranışlara yansımasına da zorlantı adı verilmiştir. Örnek verecek olursak, temizlik hastalığı olan kişileri sıklıkla görürüz. Titizlik problemi olarak algılasak da bu aslında bir takıntı ve zorlantı sorunudur. Genelde bu durumla karşılaşıldığı için örnek olarak verdim. Ama buna benzer, emin olamama da yine çok fazla görülen sorunlardandır. Buna örnek mesela kapıyı kilitledim mi, ocağı kapattım mı, ışığı söndürdüm mü gibi durumlarda gözlenir. Bir diğer sorunda cinsel açıdan takıntılar olabilir. Obsesif kompulsif bozukluğu beyin aşamalıdır. Beyinde belli bir bölgenin olması gerekenden çok çalışması ile alakalıdır. Genellikle ilaç ile başarılı olunan bir rahatsızlıktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Edilebilir Mi?

Kesinlikle tedavi edilebilir bozukluktur. Aslında tedavi olunması da önerilir. Çünkü bu ilerleyen ve süreç içerisinde daha da artış gösteren bir sorundur. Yani kısıtlı bölümlerde yaşanan problemler daha sık görülür hale gelebileceği gibi alanı da genişleyebilir. O yüzden fark edilir edilmez bir uzmana başvurulması gerekir. Zaten tedavisi bilişsel davranışçı tedavi denilen bir yöntem ile yapılmaktadır. Bilişsel tedavi aşaması düşüncelere dayanmaktadır. Olumsuz ve kaygıya sebebiyet veren düşünceler üzerine yoğunlaşma ile yapılıyor. Davranışçı aşamada ise kişilerin davranışları ile yapmış oldukları durumları kontrol altına alıp, yeterli yapım süreçleri üzerinde yoğunlaşır. Tedavi aşamasında süreç kişilerde rahatsızlığın yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Yani yıllardır bu sorunu yaşayan kişi ile henüz yeni oluşmuş durumlarda tedavi aynı zamanda sonuçlanmayacaktır. O yüzden farklılıklara göre değişim gösterir.

Obsesif Kompulsif Tekrarlar mı?

Genel olarak bozukluklarda olduğu gibi bu durumda da rahatsızlık kendini tekrar edebilir. Fakat ilk aşamada almış olduğu terapi eğitimi ile kendini kontrol etmeyi öğrendiği için, ilk yoğunlukta bir süreç olmayacaktır. Daha kolay kontrol altına alınabilir bozukluk ile karşılaşılacaktır.

Takıntı ve Zorlantı Teşhis – Tedavisi Nasıl Olur?

Titizliğin yoğun olduğu kişilerde rastlanır. İşlerini titizlikten dolayı daha yavaş yapabilirler. Psikolojik tedavi süreciyle atlatılabilir. İlaç kullanmadan kurtulabilirsiniz. Fakat bu uzman görüşmesiyle belirlenir. Çünkü sadece obsesif bozuklukta tedavi daha basittir. Ama obsesif kompulsif sorunlarda inceleme dayalı olarak ilaç tedavisi de gerekebilir. Buna uzmanların karar vermesi gerekir. Şiddetine göre rahatsızlığın durumu belirlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir